Mint egy légitársaság, ami faültetéssel próbálja kompenzálni a kerozinégetés okozta károkat, úgy idén mi is próbáljuk valahogy net zéróra kihozni a neuron-egyensúlyunkat. Minden egyes elpusztított agysejtért cserébe (amit a túl hideg sör vagy a headbangelés miatti fejtrauma okozott), életre keltünk egy másikat. Lefordítva: a VII. TanyaFeszten minden eddiginél nagyobb szabású ismeretterjesztő hadjáratba fogunk. Sikerült ehhez egy igazán aktuális, mi több, égető témát találnunk. A klímaváltozás ugyanis páros lábbal rúgta ránk az ajtót. Az élet a nagyvárosi betondzsungelben egyre elviselhetetlenebb, a mezőgazdaságból élők számára pedig egyre küzdelmesebb. A mostanában tapasztalható 42 fokok senkit sem hagyhatnak hidegen.
Mit tehetünk? Hova meneküljünk? A kézműves medencébe nem fér be mindenki! Hogyan alkalmazkodjunk a folyamatosan változó körülményekhez? Ki tudunk úszni az örvényből, vagy le kell merülnünk az aljáig? Valóban jobbak az esélyeink falun? (Spoiler alert: igen) Van létjogosultsága egy cserkei banánültetvénynek? Vajon a sörnek vagy a fröccsnek kisebb a karbonlábnyoma?
Ehhez hasonló kérdésekre keressük a válaszokat délutánonként a VII. TanyaFeszt kultúrszínpadán a Kulturális Fejtágító keretein belül. A vízvisszatartástól a komposztálásig, a túlfogyasztástól a falusi önfenntartásig, a túlnépesedéstől a megváltozott nemi- és korosztályos szerepekig számos szempont szerint (helló, Babits) igyekszünk körüljárni a klímával együtt változó életünk fontosabb kérdéseit.
Panelbeszélgetéseinken ismert médiaszemélyiségek, országos hálózattal rendelkező civil szervezetek képviselői, illetve hazánk legjobb egyetemeinek oktatói osztják meg ismereteiket és nézeteiket a TanyaFeszt kultúrközönségével. A névsor magáért beszél majd. A minőségi szórakozás, de főként a tényszerű tájékoztatás garantált. Pléd, függőágy, piknikkosár, vagy épp hűsítő legyen nálatok, ahogy Behopp is, mert nélküle nehéz lesz bejutni.
Előadások:
Csütörtök 13:00-14:30
Van-e élet a túlfogyasztás után?
- Prof. Dr. Málovics György (Közgazdász, SZTE GTK Ökológiai Közgazdaságtan Intézet)
- Pásztor Péter (Matematikus, ÖkoMajom)
A kontrollálatlan fogyasztás, a bolygó erőforrásainak felelőtlen pazarlása egyre nagyobb fenyegetést jelent a természeti környezetre és a modern civilizációra egyaránt. Mekkora ebben az egyén felelőssége és milyen lehetőségek vannak a rendszerből való kiszakadásra? Vajon lehetséges-e rendszerszintű változás? Létezik-e ökológiai alapokon nyugvó gazdasági szemlélet? Ezekkel a témákkal foglalkozik a TanyaFeszt Kulturális Fejtágítójának nyitóbeszélgetése.
Dr. Málovics György, a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi karának professzora néhány éve maga is vidékre költözött, ahol sokkal egyszerűbb környezettudatos életmódot folytatni.
Pásztor Péter saját nevelésű játékos, a TanyaFeszt veteránja, az ÖkoMajom cikkírója, a fogyasztáscsökkentés népszerűsítője.
A rendszerkritikus hangnem garantált.
Csütörtök 15:00-16:30
Mit keres a kincs a kukában?
A szervesanyag-megtartás régi és új módjai.
- Ferenczi György (Nyug. iskolaigazgató, Hajnóczy József Gimnázium és Humán SZKI)
- Merza Péter (Természetvédelmi mérnök, Humusz Szövetség)
A szerves hulladék miért nem szemét? Mi a humusz? Hogyan komposztáljunk a város közepén? Miért olyan fontos a szervesanyag-megtartás? Hogyan kezelték a hulladékot nagyapáink? Hajdan miért nem volt szemét és most miért van ilyen sok? Mit tehetünk, hogy jelentősen csökkentsük a szemetünket?
Ferenczi Györgyöt keveseknek kell bemutatni a Tiszazugban. A körzet legkitűnőbb gimnáziumának hajdani igazgatója első kézből ismeri a paraszti gazdaságok működését, amikor a hulladékmentes életmód még nem csak egy trend volt, hanem a mindennapok valósága.
Merza Péter a Humusz Szövetség alelnöke, oktatási programvezetője. A 21. század urbanizált társadalmát igyekszik a hulladékmentes élet irányába terelni. Hite szerint a komplex szemléletformálás az oktatáson keresztül lehetséges.
Aki hasznos tudásra és érdekes történetekre vágyik, ezt az előadást semmikép se hagyja ki.
Csütörtök 17:00-18:30
Miért vagyunk ketten?
- Muhari Réka Orsolya (Kommunikációs tréner/facilitátor, Permakultúra birtok teremtő)
- Dr. Tóth Ferenc (Egyetemi oktató, Gödöllő MATE)
Figyelem a női lét működését, tanulom, kivé válhatok miközben hivatásomban mindenkivel egyedileg dolgozom figyelembe véve a természetünkből adódó különbözőségeket és hasonlóságokat. A törvényszerűségekről nem is beszélve.
Várakozóan állok a holnaphoz.
A lényemből kiáradó bizalom teremti azt a harmóniát, ami hat.
Aztán van olyan is, mikor bizonytalan a létezés, na akkor a káosz az uralkodó.
Nő vagyok. Városban igen könnyű szerrel lehet mindenneműnek lenni, a természetközeliség az más. Ott a hatás intenzív. Már-már kényszerítően terel a ösztöneink felé.
És ez így van rendjén.
Péntek 13:00-14:30
Mit tegyünk, ha ég a házunk?
A klímaváltozás hatása a fiatal generációkra.
- Ágoston-Kostyál Csilla PhD. (Pszichológus, ELTE PPK Ember és Környezet Tranzakció Intézet)
- Baranyai Lilla (Környezetvédelmi aktivista, Friday For Future mozgalom)
- Kovács Valéria (Környezetvédelmi aktivista, Friday For Future mozgalom)
Mélyen szántó beszélgetésre számítunk két ifjú környezetvédelmi aktivista és egy a témát kutató pszichológus részvételével. A Greta Thunberg által életre hívott mozgalom, a Friday For Future képviselői a jövő társadalmának gondolkodói, akiknek ma még nincs beleszólása a dolgok alakulásába (koruknál fogva sokszor még szavazati joguk sincs), ám az idősebb nemzedékek hibáival nekik kell majd hosszútávon együttélni. A kettősségben rejlő feszültség azonban feloldható. Hogy hogyan, azt pénteken megtudjuk.
Ágoston-Kostyál Csilla az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának adjunktusa, az Ember és Környezet Tranzakció intézetben az ökológiai válság lélektanának kutatója. Olyan 21. századi pszichés gondokat mutat be nekünk, mint a klímaszorongás vagy az ökogyász.
Baranyai Lilla gimnazista, Kovács Valéria pedig elsőéves egyetemista. Ők az beszélgetéssorozat (messze) legfiatalabb résztvevői, ám felkészültségük megkérdőjelezhetetlen. Bár Greta Thunberg mozgalmának zászlóvivői, mégis sokkal kimértebb retorikára számíthatunk tőlük, mint svéd társuktól. Cselekvéssel, alkalmazkodással kapcsolatos gondolataik kifejezetten reménykeltők.
Péntek 15:00-16:30
A városban is a víz az úr?
- Magyar Dávid (Publicista)
- Sirkó Zoltán (Kertészmérnök, Természetes sokszínűség)
Azért a víz az úr?
Testünk közel 60%-a víz. Víz nélkül az ember pár napig él csak túl. A világon található víz mindössze 2%-a iható. A Kárpát medencéből több víz távozik mint amennyi érkezik. A kutakat egyre mélyebbre kell fúrni. Nyáron a budapesti agglomerációban rendszeres a vízkorlátozás.
A klímaváltozás, a modern ember vízpazarló életmódja, az ipar és az ipari szemléletű mezőgazdaság súlyos válság felé sodor minket. A tét a civilizációnk fennmaradása. Az utolsó órában vagyunk.
Péntek 17:00-18:30
Vajon a fejlődés kecskéje megeszi-e a fenntarthatóság káposztáját?
- Kulcsár László (Zöld Gerilla)
- Tálas Sándor (Gyüttment panelgazda, Kreatív Szemlélet Egyesület, TanyaFeszt)
Célunk egy olyan társadalom, amely emberi léptékű, környezetével és erőforrásaival egyensúlyban van, nyitott, megújuló és önfenntartó, önmagában sokszínű és értékekben gazdag, autonóm és szabad közösségek együttműködésén alapszik. Ideológiai ellentétektől függetlenül, a közös problémákra (klimatikus kihívások, biodiverzitás- és talajpusztulás, lokalizációellenes globalizáció, természet- és emberellenes kapitalizmus) szövetséget alkotva megoldást talál a tájgazdálkodásban.
Aktivizmusunkkal ezekre a közös problémákra és a megoldás szükségességére akarjuk felhívni a figyelmet, minden felelős embernek lehetőséget nyújtva a cselekvésre. Támogatjuk az önszerveződést, közösségi kertek létesítését, segítjük a hagyományos ökológiai tudáson alapuló mintaterületek létrehozását, a tündérkert mozgalom, vagyis tájfajta gyümölcsfáink elterjesztését, az élelmiszer-önrendelkezés megvalósítását.
Szombat 13:00-14:30
Mire elég az életmódváltás?
A klímaváltozás megállításának valódi lehetőségei
- Rampasek László (Publicista, OurOffset, ClimeNews)
- Simonyi I. Gyula (Környezetvédelmi és emberi jogi aktivista, BOCS Civilizációtervezés Alapítvány)
A hétvége egyik legkeményebb beszélgetése lesz. Mindkét előadó feketeöves tabudöntögető, akik nem félnek kimondani a kőkemény igazságot és nem elégednek meg a félmegoldásokkal. Mindketten lankadatlanul, aktívan küzdenek egy élhetőbb jövőért, ahová az út nem a polkorrektségen át vezet.
Rampasek László publicista, a karbonmegkötés-karbonkereskedelem hazai úttörője, aki a valódi megoldásokat keresi a klímaváltozás elleni küzdelemben.
Simonyi I. Gyula író, matematikus, közgazdász, ökológus, jogvédő, a népességszabályozás, a családtervezés elhivatott harcosa, aki a világ számos országában segít kiszolgáltatott nők ezreinek immár 50 éve.
Aki szereti a ráeszmélés élményét, annak feltétlenül itt a helye!
Szombat 15:00-16:30
Visszafordítható-e az urbanizáció?
Ökofalvak, kisközösségek, mélyadaptáció Magyarországon
- Caitanya Das / Karádi Csaba (Szerzetes, Krisna-völgy)
- Dr. Kilián Imre (Gyűrűfű Ökofalu, PTE TTK)
Vajon lehetséges-e visszalépni a modern civilizáció keretei közül egy régebbi, a természettel sokkal szorosabb kapcsolatot ápoló társadalmi berendezkedés felé.
Erről beszélget Caitanya Das (alias Karádi Csaba) a Krisna-völgy szerzetese és Dr. Kilián Imre, az első magyarországi ökofalu egyik alapítója.
Szombat 17:00-18:30
Mi lesz veled magyar vidék?
- Horváth Oszkár (Publicista)
- Zalatnay László (Kosár Közösség)
Hová jutott az elmúlt 14 évben a magyar vidéki élet gazdasági, demográfiai és kulturális területeken? Milyen kilátásai vannak a vidéken élőknek az elkövetkező évtizedekben? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket fog boncolgatni Horváth Oszkár publicista, kritikus médiaszemélyiség vitapartnerével a Gödör színpadunkon.